Blogy

Kakao čaká ďalší rast

Peter Rebo, 05.12.2014 11:46

Kakao čaká ďalší rast

Kakao môže byť o niekoľko rokov výrazne drahšie. Dôvodom je produkcia, ktorá nemusí počas nasledujúcich rokov stíhať pokrývať rastúci dopyt. Počas tohto roka sme na trhu s kakaom zaznamenali zvýšenú volatilitu, ktorá bola spôsobená práve obavami na strane ponuky, spôsobené vírusom ebola. V čase najväčšieho nebezpečenstva, keď ebola zúrila v Západnej Afrike, stúpla cena kakaa do blízkosti rekordných maxím na úrovni 3400 USD/mt. Dôvod obáv bol opodstatnený, keďže ebola zúrila v krajinách ako Libéria, či Guinea, ktoré susedia s najväčším exportérom kakaových bôbov – Pobrežím Slonoviny.

Obavy sa však nepotvrdili, plantáže na Pobreží Slonoviny a ani u druhého svetového producenta Grany neboli zasiahnuté a obe krajiny dokázali v roku 2014 zvýšiť svoju produkciu. Zatiaľ čo v roku 2013 vyprodukovalo Pobrežie Slonoviny 1 449 000 ton kakaa, v roku 2014 dosiaholo až 1 730 000 ton. Podľa Medzinárodnej organizácie pre kakao (ICCO) rástla produkcia kakaa aj u ďalších producentov – v Ghane takmer o 100 000 ton, v Indonézii o 15 000 t a napríklad v Brazílii o 25 000 ton. Zvýšenie globálneho outputu po skončení októbrového obdobia zberu spôsobilo pomerne výraznú korekciu ceny kakaa na komoditnom trhu. Oproti septembrovým high na úrovni 3 349 USD/mt, poklesla počas októbra cena na 2 893 USD/mt, čo predstavuje pokles o viac ako 13 %. V súčasnosti už približne mesiac konsoliduje cena v rozmedzí 2 800 až 2 900 USD.

Vyhliadky smerom do bucúcnosti hovoria o výraznom zvýšení ceny kakaových bôbov. Počas tohto roka zachránila situáciu výborná úroda, ktorá sa však v nabližších rokoch nemusí opakovať. Najmä preto, že globálna spotreba neustále rastie (ťahúňom sú USA a európske krajiny, navyše sladkú chuť objavuje už aj Čína), strana ponuky je však veľkým otáznikom. Kakaovníky sú náchylné na počasie a škodcov, čo môže počas každého roka spôsobiť výrazný výpadok produkcie. Taktiež ebola môže ešte v Afrike spôsobiť šarapatu. Na rast dopytu nedokážu pružne reagovať producenti, keďže nové kakaovníky prinesú úrodu až po šiestich rokoch. Na problémy pestovateľov už reagujú aj najväčšie čokoládové koncerny, ako sú napríklad Nestlé alebo Mars. Podľa denníka Daily Mail investujú približne 400 miliónov dolárov v krajinách, ktoré produkujú kakao s cieľom vyhnúť sa „kakaovej kríze“. Napriek tomu sa do roku 2020 očakáva trhový deficit kakaa až 25 %!

Na priloženom 6-mesačnom grafe môžeme sledovať prudký cenový výkyv v súvislosti s ebolou v septembri, októbrový prepad cien po zozbieraní úrody a následnú konsolidáciu počas novembra.

Zdroj: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu