Blogy

Rusko, jeho ekonomika a mena

Lukáš, 04.11.2014 14:34

Rusko, jeho ekonomika a mena

Rusko resp. Ruská federácia (RF) je demokratická federálna republika s poloprezidentskou formou vlády. Jeho rozloha je 17 128 426 km². Rusko je tak najväčšou krajinou sveta, zaberá niečo vyše osminu zemskej súše.

Kameňom úrazu pre Ruskú ekonomiku je jej výrazná orientácia na prírodné zdroje a konkrétne ropu a zemný plyn. Až šesťdesiatimi tromi percentami sa na celkových exportoch podieľa tieto dve komodity (ropa a zemný plyn). Ekonomika a štátny rozpočet krajiny sú pri prepade cien jednej z týchto komodít výrazne postihnuté. Práve tomuto sme svedkami v poslednom období. Súčasne ceny oboch komodít  začali klesať a mena aj ekonomika krajiny to výrazne pociťuje.

Zdroj: Wikipedia

Ľahká americká ropa sa prepadá každým dňom po tom, čo ťažba ropy celosvetovo stúpa. Začiatkom novembra znížil  cenu svojej ropy pre USA aj najväčší člen OPECu, Saudská Arábia. Uskutočnila tak ako dôsledok najvyššej produkcie ropy za posledné tri dekády.  Ďalším dôvodom pre pokles ceny ropy je rozvíjajúca sa ťažba ropy z bridlíc a spomaľujúca sa svetová ekonomika.  V prípade Ruska predražujú aj  cenu tamojšej ropy aj uvalené sankcie západných krajín. Tie sa týkajú aj ropného priemyslu. Obrovské ropné giganty ako Gazprom, Rosneft a Lukoil boli postihnuté sankciami. Tie sa týkajú refinancovania sa na finančných trhoch. Tieto ropné spoločnosti si po implementovaní sankcií nepožičajú na medzinárodných finančných trhoch.

Zdroj: Bloomberg

Prepad cien ropy ovplyvnil aj ruskú menu. Netreba však, samozrejme,  zabúdať na ukrajinsko-ruský konflikt a jeho podiel na súčasnom vývoji. Domnievam sa však, že väčší dosah má na ekonomiku samotný vývoj ceny hlavných dvoch komodít (ropa, zemný plyn), ktoré napĺňajú štátny rozpočet prostredníctvom daní a ciel. Tento výťažok klesá, rubeľ sa prepadá a „veľkí hráči“ predávajú rubeľ cez dolár. Tieto skutočnosti primäli centrálnu banku ku krokom. Začala využívaním svojich  zahraničných rezerv, ktorých arzenál použila na dosiahnutie cieľov v oblasti monetárnej politiky.  Od začiatku tohto roka poklesli zahraničné rezervy a zlato v držbe centrálnej banky o takmer 17 %.

Zdroj: Bloomberg

Využívanie zahraničných rezerv centrálnej banke Ruska nestačilo a výsledkom jej posledného zasadnutia bolo zvýšenie sadzieb z 8 % na 9.5 %. Samotné zvýšenie sadzieb mene nepomohlo. Na prvý pohľad sa zdalo, že práve zvýšenie sadzieb spôsobilo ďalšie oslabovanie meny. Nie je tomu tak.  Čo trhy neocenili pozitívne je, že  banka nezmenila svoju intervenčnú politiku.

Vôľu predávať rubeľ vidíme aj na opčnom trhu. Rozdiel implikovanej volatility medzi call a put opciami je 6.59 %.  Tento výsledok znamená, že opční traderi uprednostňujú put opcie, teda právo predať ruský rubeľ a sú ochotný za to platiť vyššiu opčnú prémiu.

Stabilizácia ruskej ekonomiky je nejasná aj kvôli stále hroziacemu rozširovaniu sankcií zo západných krajín. Ceny energetických komodít tiež nevykazujú známky stabilizácie. Saudská Arábia znižuje cenu svojej ropy pre USA, čím znižuje konkurencieschopnosť ruskej ropy.  Konsolidácia ruskej ekonomiky bude zdĺhavá a bolestivá.

Zdroj: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu