Blogy

James S. Chanos - opozitum Warrena Buffetta

Peter Rebo, 29.10.2014 13:56

James S. Chanos - opozitum Warrena Buffetta

Americký „hedge fond“ manažér James Steven Chanos, narodený v roku 1957, je prezidentom a zakladateľom Kynikos Associates. Špecializuje sa na krátke predaje, resp. „šortovanie“ akcií spoločností, u ktorých predpokladá pokles cien ich hodnoty. Niekedy ho označujú za akéhosi náprotivka Warrena Buffetta, ktorý vsádza na rast spoločností a otvára dlhé pozície. Teoreticky sa teda môže stať, že budú títo dvaja velikáni obchodovať „proti sebe“.

Chanos týmto spôsob obchoduje už viac ako 20 rokov, a počas kariéry dokázal vďaka svojim prepracovaným analytickým schopnostiam predpovedať pád viacerých veľkých spoločností, ako napríklad Baldwin-United, Commodore International, Coleco, Integrated Resources, Boston Chicken, Sunbeam, Conseco, či Tyco International, na ktorých prostredníctvom krátkych pozícií zarobil pekné peniaze. Najviac sa však preslávil short pozíciou v spoločnosti Enron tesne pred jej krachom. Bývalí energetický gigant Enron vyhlásil v roku 2001 bankrot , ktorý sa vtedy zapísal do dejín ako najväčší firemný bankrot v histórii USA. Dôvodom boli podvody v účtovníctve, keď vedenie nadhodnotilo účtovníctvo o viac než 600 miliónov dolárov účtovaním ešte neuskutočnených obchodov. Hodnota akcií poklesla v priebehu roka z 90 USD pod 1 dolár, akcionári stratili majetok za viac ako 60 miliárd USD a jediným spokojným investorom ostal Chanos, ktorý akcie spoločnosti šortoval.

V súčasnosti vsádza James Chanos predovšetkým proti spoločnosti Caterpillar a všeobecne je skeptický voči Číne. Americká korporácia Caterpillar sa zameriava na ťažké strojárstvo, výrobu ťažobných a stavebných strojov. Je najväčšou svetovou spoločnosťou svojho druhu. Chanos už v roku 2013 označil krátku pozíciu na Caterpillar za najlepšiu short pozíciu súčasnosti, nakoľko predpokladá pokračujúci pokles cien komodít ako sú uhlie alebo železo. To spôsobuje znižovanie globálnej ťažby surovín a teda aj klesajúci dopyt po zariadeniach Caterpillaru. Navyše Chanos poukazuje aj na potenciálne účtovné problémy spoločnosti. V roku 2013 mu predpoveď príliš nevyšla, nakoľko hodnota akcií počas celého roka skôr oscilovala na hodnote okolo 85 USD. V roku 2014 dokonca akcie spoločnosti vystúpali až na 110 USD. Od leta však sledujeme pomerne silný výpredaj smerom k hodnote 90 USD/akcia. S dopytom po ťažobných zariadeniach úzko súvisí aj pokles výstavby a ťažby v Číne, voči ktorej je James pomerne skeptický. Čínska ekonomika sa v mnohých smeroch vydala cestou Japonska z roku 1992, kedy tamojšia realitná bublina odštartovala v krajine vychádzajúceho slnka defláciu. Už teraz klesajú v Číne ceny nehnuteľností a Chanos predpokladá, že v najbližších rokoch zíde Čína z cesty ekonomického rastu. Takže práve na to James čaká. Prípadné prasknutie realitnej bubliny v Číne a pokles stavebnej a priemyselnej aktivity môže znamenať pre Caterpillar výrazný problém, z ktorého by Chanos rád vyťažil maximum.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu