Blogy

Sú súčasné výpredaje príležitosťou na nákup??!!

Lukáš, 21.10.2014 16:17

Sú súčasné výpredaje príležitosťou na nákup??!!

Masívne výpredaje v poslednom období by mohli byť považované za príležitosť na nákup akcií s výraznou zľavou. Americké dáta sa zlepšujú, objavujú sa prvé holubičie prejavy z radov vrcholových predstaviteľov Fedu a aj index volatility VIX začína klesať zo svojich nedávnych maxím.

 

Zdroj: Bloomberg

Dlho očakávaný support pre akciové tituly by mohol byť pripísaný včerajšiemu vyjadreniu prezidenta St. Louis Fedu, Jamesa Bullarda. Znepokojujú ho totiž úrovne inflácie  a

podľa neho by liekom mohlo byť ponechanie nákupného programu aj po októbrovom zasadnutí. Prekvapivá myšlienka, keď si uvedomíme, že Bullard je jastrab. Vynára sa teda otázka aké sú názory holubičích členov v FOMC (Bullard pre tento rok nemá právo voliť v FOMC). Išlo o najprekvapivejšiu správu včerajšieho obchodovania. Dôležité však bude či voliaci členovia budú zdieľať Bullardovu myšlienku o ponechaní nákupného programu americkým Fedom.

Ak by toto bolo pravdou, pumpovanie ďalších peňazí do ekonomiky by iste naštartovalo chúťky investorov po rizikových aktívach, ktorými sú akcie a z nich tvoriace indexy. Pri pohľade na európske a americké akciové indexy by sa podľa ukazovateľa P/E a jeho predikovanej úrovni na ďalší rok javili zaujímavo dva indexy.  Ukazovateľ P/E hovorí o pomere medzi cenou akcie a ziskom na jednu akciu (v indexe je kumuláciou všetkých akcií so zohľadnením ich váhy).  Pomer indikuje koľko musí investor zaplatiť za jednu jednotku zisku z kúpenej akcie. P/E pre index DJIA je aktuálne spomedzi hlavných indexov na najpriaznivejšej úrovni a jeho výhľad je klesajúci.

Zdroj: Bloomberg

Z európskych indexov  vyzerá najlepšie nemecký DAX s P/E na 16.11 a so značným ročným a dvojročným predikovaným poklesom.  V Európe sa pomaly vynára strašiak v podobe rastúcich výnosov na 10-ročných dlhopisov periférnych krajín.  To by mohlo ekonomicky spomaliť  napredovanie jednotlivých európskych štátov a následne spoločností v nich. Tiež si treba uvedomiť, či výhodné P/E nie je výsledkom znižujúcich sa ziskov spoločností.

Zdroj: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu