Blogy

Kvartálne jednodňové reverzné repo a dolárový selling

Peter Bukov, 01.07.2014 15:56

Kvartálne jednodňové reverzné repo a dolárový selling

Včera skončil druhý kvartál roku 2014 a videli sme vskutku zaujímavé veci. Posledné dni kvartálov sú pre spoločnosti veľmi dôležité, pretože na základe menových kurzov zverejňujú svoje výsledky, ergo napr. Pre americké firmy platí, že čím je slabší dolár, tým majú lepšie výsledky. V pondelok to na trhu bolo samozrejme krásne vidieť a dolár sa dostal pod silný predajný tlak. Len malá zmena kurzu, napr o 0.5%, dokáže pri miliónových až miliardových zahraničných tržbách spraviť obrovské rozdiely na výsledkoch firiem. Dolárový index sa dostal v pondelok na trojmesačné minimá, EURUSD s vrátil ku 1.37, Sterling už je nad 1.7100, USDJPY pod 101.50 a USDCHF pod 0.8900.

Čo je však ešte zaujímavejšie, je pohľad na jednodňové reverzné repo americkej centrálnej banky. Ako už býva zvykom, každý deň pred koncom kvartálu sa vo Fede zaparkujú miliardy dolárov a banky za ne dostanú kvalitný kolaterál, teda UST. Koniec minulého kvartálu bol však poznačený naozaj extrémnym nárastom objemu peňazí na reverzné repo, až neuveriteľných 340 miliárd dolárov. Banky tak „zrepovali“ obrovský objem peňazí na jeden deň do Fedu, výmenou za kvalitný áčkový kolaterál. Prečo? Veľmi jednoduchý dôvod: Kvalitný papier, konkrétne Americké dlhopisy, je potreba pri derivátových a repo obchodoch a samozrejme, veľký dostatok kvalitných dlhopisov tak pôsobí na celkový dojem banky oveľa lepšie a banka dokáže na knihách pomocou tejto mágie vyzerať „bezpečnejšie“ a nenapákovanejšie.

Na grafe je krásne vidno, ako sa vždy pred kvartálom banky navozia do UST a ich knihy sú tak o niečo lepšie. Z grafu však možno vyčítať aj to, že banky majú minimálne 340 mld. USD voľných peňažných prostriedkov, ktoré im stoja na účtoch a nemajú kam s nimi.. Tento proces pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej, minimálne s rastom akcií a optimizmom na trhu, keď budú banky uzatvárať rizikovejšie a rizikovejšie obchody.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu