Blogy

Závislosť na ruskom plyne vyrieši čiastočne Cyprus

Lukáš, 18.06.2014 17:28

Závislosť na ruskom plyne vyrieši čiastočne Cyprus

Cyprus, krajina, ktorá leží v Stredozemnom mori stojí pred možnosťou, že sa stane zásobiteľom zemného plynu najmä pre južné krajiny Európy. Cyprus disponuje touto možnosťou, potom čo sa objavilo veľmi bohaté nálezisko južne od tohto ostrova. Tento fakt umožňuje znížiť závislosť juhu Európy od ruského plynu. Nové náleziská majú preskúmať US Noble Energy a talianska spoločnosť Eni. Tieto spoločnosti nie sú jediné, ktorým Cyprus udelil licenciu na skúmanie v blízkosti jeho brehov. Dostali ho aj juhokórejský Kogas a francúzsky Total.

Cyperský minister pre energetiku, Yiorgos Lakkotrypis, sa nedávno vyjadril, že začiatok prieskumov spoločnosti Eni sa odhaduje na koniec leta a potrvá 12 – 18 mesiacov. Francúzsky Total plánuje začať s ťažbou v druhej polovici roka 2015. V prípade zistenia dostatočných zásob, ako ukazujú predbežné prieskumy, je Cyprus ochotný pristúpiť k výstavbe vlastnej jednotky na spracovanie a export plynu.

Prípadné zásobenie z Cypru hrá do kariet najmä Bulharsku, ktoré je úplne závislé od ruského plynu a bola aj veľkým zástancom výstavby potrubia South Stream, kde je hlavný kontraktor ruský Gazprom. Bulharsko bolo, však nútené ukončiť spoluprácu na tomto projekte, pretože Európska komisia poukázala na možnú nezhodu s tunajšími zákonmi. Z toho dôvodu kroky Cyprusu  sa pozdávajú  bulharskému ministrovi zahraničných vecí. Pri návšteve Nikózie vyjadril kladný postoj k možnému zásobeniu zo strany Cypru, a teda zníženiu svojej 100-percentnej závislosti od Ruska. Na obrázku vidieť ako by mohlo viesť potrubie South Stream, ktoré má byť dokončené v roku 2020.

Zdroj:http://www.gazprom.com/press/news/2010/november/article106074

Veľkosť ruskej mesačnej produkcie zemného plynu je na úrovni 52 950 miliónom kubických metrov. To robí z Ruska druhého najväčšieho producenta zemného plynu, potom čo bolo koncom minulého roka prekonané produkciou USA.

Zdroj: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu