Blogy

Akvizície a fúzie v nedávnom období

Lukáš, 16.05.2014 13:28

Akvizície a fúzie v nedávnom období

Apple - Beats

Zo zdrojov blízkych so spoločnosťou Apple sme sa tento týždeň dozvedeli, že prichádza už ku finalizácii ponuky na kúpu spoločnosti Beats za 3.2 mld. USD. Apple nikdy pod vedením Jobsa nerobila obchody tohto typu. Podľa niektorých je tento obchod zbytočný a ide iba o kúpu technológií a služieb. Ak by toto bolo skutočným dôvodom, tak so spoločnosťou s jablkom v logu je niečo v neporiadku. V tomto obchode však ide o niečo úplne iné ako kúpu výrobcu slúchadiel. Ak by šlo o slúchadlá, tak na trhu sa nachádza lepšia spoločnosť na akvizíciu, a to francúzska spoločnosť Parrot.

Pfizer -AstraZeneca

Pfizer sa zatiaľ neskontaktoval s európskymi regulátormi o pripravovanom obchode, ktorý sa radí k najväčším farmaceutickým obchodom  posledného desaťročia.  Ide o sumu 63 mld. GBP, ktorú ponúka Pfizer za získanie spoločnosti AstraZeneca. 50 GBP za akciu  nebolo dostatočných na presvedčenie manažmentu AstraZeneca, aby odklepli ponuku. Teda ponuka bola odmietnutá a čaká sa na vyššiu, ktorá môže prísť do 26. mája,  inak sa obchod nekoná. Dohode sa veľmi netešia ani demokratickí senátori v USA.  Majú obavy o možné dopady tohto prevzatia na pacientov. Tie by sa mohli dotknúť pacientov a to tak, že by mohlo dôjsť k oneskoreniu dodania niektorých k životu potrebných liekov.

GE - Alstom

Francúzsky medzinárodný konglomerát Alstom, ktorého aktivity siahajú do výroby elektrickej energie a dopravy. Alstom sa mohol tešiť záujmu od dvoch spoločností, a to GE a Siemens. GE bola prvou spoločnosťou s ponukou vo výške 13 mld. USD a tretinovou podporou akcionárov.  Ponuka od Siemensu bola zamietnutá aj napriek podpore francúzskeho ministra Arnauda Montebourga. Dôvod bol čisto strategický: produktové portfólio týchto spoločností sa natoľko prekrýva, že diverzifikácia by strácala zmysel. Získanie Alstomu by sme mohli považovať za veľmi dobrý krok zo strany GE, keďže Alstom zapadá perfektne do portfólia americkej spoločnosti.

 

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu