Blogy

Konečne riadne stress testy bánk???

Lukáš, 30.04.2014 17:01

Konečne riadne stress testy bánk???

Úradníci Európskej únie sa chystajú postaviť banky voči najťažšej simulovanej recesii. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) a ECB predstavili scenár týchto testov. Pôjde o oveľa horšie prognózy rastu pre EÚ ako tomu bolo v testoch v rokoch 2010 a 2011. Testy v týchto obdobiach boli kritizované za neschopnosť odhaliť slabiny v bankovom sektore, ktorý následne aj skolaboval.
Súčasný scenár katastrofy pre európske banky zahŕňa:

  • 21.2 % pokles v cenách domov,
  • 19.2 % pokles v cenách akcií počas troch rokov,
  • 14.7 % pokles v cenách komerčných nehnuteľností naprieč 28 krajín EÚ,
  • maďarský forint a poľský zloty stratia polovicu svojej hodnoty, aby bolo možné zistiť straty na hypotékach v centrálnej a východnej Európe,
  • nedosiahnutie výstupu predpokladaného Európskou komisiou na roky 2014-2016 v súhrne zníženie o 7 percentuálnych bodov,
  • rast nezamestnanosti na  13 %,
  • a stagnujúcu cenovú hladinu.

ECB sa chystá preskúšať takto približne 130 bankových domov naprieč európskym priestorom od BNP Paribas až po National Bank of Greece. Ide o viac ako polovicu bánk v celej EÚ. Začiatok testovania je plánovaný na koniec mája, pričom výsledky by mali byť k dispozícii na konci októbra. Predseda EBA sa vyjadril, že transparentnosť celého procesu bude kľúčovým faktorom jeho vierohodnosti.

Tieto testy bánk budú tvoriť poslednú časť úsilia prezidenta ECB, Maria Draghiho, o odstránení pochybností o zdraví bankového sektora predtým ako sa ECB stane hlavným bankovým dohľadom v EÚ. ECB sa vyjadrila, že banky budú mať 6-9 mesiacov na odstránenia kapitálových nedostatkov zistených testami. Banky musia zvážiť, ktoré súkromné kapitálové zdroje bude nutné zvýšiť na dosiahnutie želaných požiadaviek.

Nepriaznivý scenár je tvorený  nedosiahnutím predpokladaných úrovní rastu a nezamestnanosti pre EÚ. Toto tvorí tzv. základný scenár, ktorý simuluje finančné ťažkosti bánk a ukáže im ich slabé miesta. Poznávacím znakom pre základný scenár je pomer kapitálu k rizikovo váženým aktívam na úrovni 8 %.  V rizikovom scenári je povolené znížiť kapitál až k 5.5 %, proti čomu sa ohradzujú odborníci, že ide až o príliš nízke úrovne.

Včera Bank of England ohlásila, že súčasne otestuje aj svoje banky, aby zistila akým slabostiam čelí tamojší bankový sektor. Dokonca poskytovatelia pôžičiek ako HSBC Holdings, Barclays a Royal Bank of Scotland budú čeliť ešte prísnejším podmienkam v určitom ohľade v porovnaní s prístupom EBA.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu