Blogy

Nemci hľadajú úkryt v Putoch

Ivory, 11.03.2014 14:00

Nemci hľadajú úkryt v Putoch

Rusko-ukrajinský, či ukrajinsko-ruský konflikt vystrašil investorov v Nemecku natoľko, že hľadajú hedging svojich dlhých pozícií. Pre akcie je ale naďalej relatívne pozitívne, že  úkryt hľadajú na trhu s opciami a nie v dlhopisoch. Často sa totiž stáva, že nákupy dlhopisov podnecujú akciové výpredaje, a to sa zatiaľ na DAX-e nekoná.

Čo je ale pozoruhodné, je nárast predajných opcií, tzv. Putov, voči kúpnym opciám, tzv. Callom. Predajné opcie sú v obľube tých investorov, ktorí sa boja o svoje nakúpené dlhé pozície a vďaka Putom môžu prípadné straty korigovať. Aktuálne sa ale na trhu zišlo hneď niekoľko takýchto investorov, veď objem Putov exspirujúcich v marci prevýšil na začiatku mesiaca Cally o 3.13-násobok. Na začiatku februára bol tento pomer takmer v ekvilibriu, keď Puty prevažovali iba o 1.47-násobok. Predajné opcie končiace v apríli prevažujú tie kúpne už o 1.60-násobok, pričom v poslednom februárovom týždni to bolo iba o 1.35-násobku viac.

Podľa derivátových expertov v Societe Generale sa tak jedná o najvyšší nárast týchto kontraktov spomedzi všetkých európskych akciových indexov. Náhoda? Asi nie, veď DAX zaznamenal v uplynulých mesiacoch najvyšší nárast hodnoty a dalo by sa tak povedať, že je z čoho uberať. V každom prípade sa zatiaľ búrlivý výpredaj nekoná, od posledných maxím klesol index zatiaľ o približne 5 %. Pri uplynulom poklese DAX klesol o 7.38 % a prípadný rovnaký pokles by index poslal k 9003 bodom. Na tejto úrovni sa môžu pomaly začať aktivovať striky na Putoch a intradenná volatilita môže začať rásť.

Source: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu