Blogy

Russell 2000 valcuje aj S&P 500

Miroslav Blahušiak, 06.03.2014 19:56

Russell 2000 valcuje aj S&P 500

Russell 2000 je index, ktorý meria výkonnosť 2000 spoločností s najmenšou trhovou kapitalizáciou z indexu Russell 3000, ktorý pozostáva z 3000 najväčších amerických akcií. Russell 2000 tak slúži ako meradlo pre small cap akcie v celých Spojených štátoch amerických. Vážená priemerná kapitalizácia podnikov v tomto indexe je zhruba 1.3 miliárd dolárov a index samotný je často využívaný ako benchmark pre nízko-kapitalizačné podielové fondy.

Korekcia zo začiatku roka samozrejme postihla aj RTY. Ten sa dostal pod svoj 100 MA a nechýbalo veľa aby sa dostal až na 200 MA. Tieto časy sú už však minulosťou a Russell postupuje cestou zdolávania historických maxím tak, ako tomu je aj pri ďalších amerických benchmarkoch, na čele s SP 500. Za všetko hovorí pozoruhodná denná sviečka s pred dvoch dní, ktorá znamenala denný nárast o 2.74 % (najväčší denný prírastok za viac ako rok), a ktorá potvrdzuje chuť small cap akcií rásť aj naďalej. RTY sa dostal zhruba do stredu rastového kanála, do ktorého sme sa vrátili po spomínanej korekcii. Priestor na new HIGH je tak stále veľmi „živý“ a uvidíme ako budú trhovou kapitalizáciou malé firmy reagovať na problematický trojuholník „Rusko-Ukrajina-Ostatní“.

RTY Index

Source: Bloomberg

Na grafe vyššie vidíme až neuveriteľný postup nahor (s malou prestávkou), čo naznačuje silný dopyt po menších firmách a divergenciu, ktorá signalizuje pokračujúci rizikový apetít medzi investormi. Nové historické HIGH sú teraz na 1212.82 bodoch a rastový potenciál je až na 1240-1245 bodoch. Z dlhodobého hľadiska sa Russell 2000 podľa technického stratéga Piper Jaffray, pána Johnsona, môže obchodovať aj za 1450 dolárov.

Čo sa týka aktuálneho roku, Russell spolu s NASDAQom valcujú svojich najvážnejších konkurentov (SPX a DJIA) a Year-to-day ziskom nad 3.5 % sú v čele pomyselnej súťaže.

Competition of US benchmarks

Source: Bloomberg

Investori tak vo väčšej miere vyhľadávajú rastový potenciál menších spoločností  a aj keď je s nimi spojené väčšie riziko, sú ochotní zaň zaplatiť.

Napriek zlému počasiu a sérií nelichotivých dát z US ekonomiky, ak vedú small cap akcie nad ostatnými, býva to častokrát znakom býčích chúťok, pretože sektor týchto spoločností je vnímaný ako meradlo pre domácu expanziu. Bullish trendu napomáha aj fakt, že tí, ktorí zameškali minuloročnú akciovú rally prichádzajú na trh aby dohnali nejaké tie zisky. No a nižšie ocenenia na prelome januára/februára k tomu určite dopomohli, kedy začali aj títo oneskorenci nakupovať. Veď od dosiahnutia 3 mesačných LOW (3. Február) sme už 10 % hore. Týmto  ziskom Russell 2000 prekonáva zvyšok hlavných trhov.

RTY vs. SPX

Source: Bloomberg

Naháňačka medzi RTY a NASDAQ teda pokračuje aj ďalej, no RTY má možno prehliadanú výhodu. Veľkým víťazom momentálnej rally je práve RTY, ktorý bol počas korekcie asi najviac shortovaný. Fakt, že rastie teraz najprudšie môže znamenať, že posledná fáza akciového rastu, ktorá môže trvať od 3 do 6 mesiacov, môže patriť práve jemu a poraziť svojho technologického súpera! Dovtedy sa musí uspokojiť "len" s valcovaním najdsôležitejšieho a najuznávanejšieho US akciového indexu S&P 500.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu