Blogy

Kto za zlatú medailu v Soči platí najviac?

Miroslav Blahušiak, 11.02.2014 19:11

Kto za zlatú medailu v Soči platí najviac?

Zimné olympijské hry nám už odštartovali a niektorý športovci už poznajú, ako chutí získanie zlatej medailu pre seba aj svoju krajinu. Ale získať zlatú medailu a k tomu bonusový šek na 250 000 dolárov? Pre športovcov na ZOH je načase nájsť si životného partnera z Kazachstanu a pokúsiť sa o to zabojovať.

Je len málo pravdepodobné, že Kazachstan bude takýchto bonusov rozdávať veľa, práve naopak. Veď táto krajina získala od roku 1994 len 6 medailí na ZOH. Také Rusko, ktoré získalo pred 4 rokmi vo Vancouveri  až 15 medailí, tiež zvolilo prekvapivo vysoké odmeny. Asi sa chce pred celým svetom na domácich ZOH trošku zviditeľniť a odkázať svetu, že na to má. Pre porovnanie napríklad Spojené štáty americké, ktoré v roku 2010 nazbierali najviac medailí, majú jedny z najnižších odmien pre svojich športovcov (25k za zlato, 15k za striebro a 10k za bronz), aj keď ekonomika USA je tom lepšie ako tá ruská.

Na grafe nižšie si môžeme prehliadnuť bonusové sumy rôznych krajín, ktoré skompletizoval reportér agentúry Bloomberg a krajiny sú zoradené  (zľava do prava) podľa počtu medailí z posledných ZOH:

Source: Bloomberg

Čo je možno zaujímavejšie zistenie, relatívne bohatstvo krajiny absolútne neodráža výšku týchto bonusov. Bohaté a vyspelé krajiny akými sú Nórsko a Švédsko neponúkajú svojim športovcom žiadne odmeny za získanie medailového ocenenia možno aj preto, že napríklad disciplíny v cross-country lyžovaní by mohli tieto štáty položiť na lopatkyJ Vo Švajčiarsku, krajine ešte stále bohatej a stále pekne zaobchádzajúcej zo svojimi občanmi, sú olympijské bonusy v porovnaní s vyššie spomenutými severskými štátmi naozaj vysoko. Práve pri Švajčiarsku sledujeme najvyššie vybočenie od inak pekne fungujúcej korelácie medzi odmenami a HDP pripadajúceho na jedného obyvateľa v tej ktorej krajine (graf nižšie).

Veľké olympijské odmeny pre chudobné krajiny:

Source: Bloomberg

S GDP per capita asi len 12 000 amerických dolárov sa zdajú byť odmeny v Kazachstane naozaj premrštené. Len pre zaujímavosť, všetky krajiny, z ktorých boli použité údaje, neuviedli žiadny rozdiel medzi obtiažnosťou športu a výškou bonusov. Do budúcnosti by v každom prípade stálo za úvahu, aby krajiny do ZOH v roku 2018 porozmýšľali o odmenách pre napríklad  takých zjazdárov len za to, že živí a zdraví dorazia do cieľa.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu