Blogy

Cenové „GAPY“ a možnosť ich jednoduchého tradingu

Miroslav Blahušiak, 28.01.2014 09:33

Cenové „GAPY“ a možnosť ich jednoduchého tradingu

GAP, alebo medzera medzi  cenami na grafe, vzniká vtedy, keď cena akcie urobí ostrý pohyb smerom nahor, alebo nadol bez toho, aby sa vyskytol akýkoľvek obchod na cene medzi cenou pred a po gape. Tieto medzery na trhu môžu byť vytvorené vo viacerých situáciách. Medzi faktory vedúce k nim patrí najmä výrazný predajný, či nákupný tlak, oznámenie hospodárskych výsledkov spoločnosti, zmeny výhľadu od analytikov pre spoločnosť, alebo tiež akýkoľvek iný typ správ, týkajúcich sa spoločnosti, ktoré môžu závažným spôsobom ovplyvniť hodnotu, budúce smerovanie, či konkurencieschopnosť firiem.

Príklad Gapu:

Ku gapom dochádza medzi uzatváracou a otváracou cenou akcie dvoch po sebe idúcich dní. Toto je spoločné pre všetky typy gapov, ktoré reálne môžu nastať. Rozlišujeme základné druhy gapov, a to tzv. „Common Gap“, „Breakway Gap“, „Continuation Gap“ a „Exhaustion Gap“. Tieto typy sú vhodné len pre dlhodobejšie pochopenie, ako daná akcia alebo sektor na gap zareaguje a nemožno na základe nich vyčítať príliš mnoho, čo sa týka krátkodobejšieho obchodovania.

Práve pre obchodné účely slúžia iné 4 typy gapov:

 1. Full Gap Up – nastane v tom prípade, ak je otváracia cena vyššia než najvyššia dosiahnutá cena v predchádzajúcom dni
 2. Full Gap Down – nastane, ak je otváracia cena nižšia ako minimum z predošlého dňa
 3. Partial Gap Up – nastáva vtedy, keď otváracia cena je vyššia než CLOSE z predchádzajúceho dňa, ale nie vyššia ako včerajšie dosiahnuté maximum
 4. Partial Gap Down – nastáva vtedy, keď je OPEN price nižšie než CLOSE z predchádzajúceho dňa, ale nie nižšie ako minimum

 

Ako ich obchodovať?

Každý z týchto 4 typov má svoj SHORT alebo LONG signál, čiže nám vzniká až 8 rôznych jednoduchých obchodných stratégií. Základom každej z nich je stanoviť si do jednej hodiny po otvorení trhu určitý rozsah a smer pre cenu akcie. Ako náhle po 1 hodine zaujmeme pozíciu, je potrebné stanoviť 8 % trailing stop pri LONG pokyne a 4 % TP pre SHORT. Používame minútový graf.

LONG príklad: Kúpime akcie za 100 dolárov. Môžeme nastaviť 8 % TP, čo znamená, že na otváracej cene je výstup z pozície na úrovni 92 dolárov. Ak cena vzrastie na 120 dolárov, TP sa nám automaticky posúva na 110.375 dolárov, čo je 8 % pod 120 dolármi. 8 % stopka sa nám neustále posúva nahor s rastúcou trhovou cenou.

SHORT príklad: Zashortujeme akciu za 100 USD. Cover (uzavretie shortu) nastavíme 4 % nad otváraciu cenu, čiže 4 %. Ak cena klesne na 90 USD, môžeme prepočítať stopku pre otvorený short, 4 % nad 90 USD, alebo 93 USD Buy-to-cover.

A teraz 8 spomínaných stratégií:

 1. Full Gap Up LONG – už poznáme podmienky (vysvetlené vyššie), o cca 16:30 CET (pri predpoklade obchodovania na US trhu) vstúpime do LONG, zhruba 2 tiky nad HIGH dosiahnutého v prvej hodine obchodovania.
 2. Full Gap Up SHORT – akcia síce splní podmienky pre tento typ gapu, ale na trhu je nedostatočný nákupný tlak na udržanie ratu aj po jeho vytvorení. Po hodine obchodovania vstúpime do SHORTU, a to 2 tiky pod LOW v prvej hodine obchodovania.
 3. Full Gap Down LONG – slabé podnikové výsledky, zlé fundamentálne správy a pod. môžu spôsobiť výrazný prepad ceny akcií. Podmienky na splnenie Full down gapu sú uvedené vyššie. Prípad, že akcia otvorí s full gap down a hneď začne stúpať sa nazýva aj „Dead cat bounce“ alebo „odraz mŕtvej mačky“. LONG zaujmeme na cene o dva tiky vyššie ako bol LOW z predchádzajúceho dňa.
 4. Full Gap Down SHORT – v prvej hodine po OPEN pretrváva negatívny fundament, takže sa rozhodneme pre otvorenie SHORT, a to dva tiky pod LOW z prvej hodiny obchodovania.

Rozdiel medzi FULL (plný)  a PARTIAL (čiastočný) gapom je v riziku a potenciálnom zisku. Všeobecne platí, že ak cena akcie poskočí úplne nad HIGH z predchádzajúceho dňa, je naozaj reálne, že sa zmení trhové vnímanie akcie. Akcie zväčša pokračujú po full gapoch v jednom, či druhom smere oveľa radšej, než je tomu pri čiastočných gapoch. Full gaping akcie tak poskytujú väčšiu príležitosť na zisk v horizonte niekoľkých dní. Pokyny po čiastočných gapoch si vyžadujú buď väčšiu pozornosť, alebo nižšie TP okolo 5-6 %.

 1. Partial Gap Up LONG – proces pre vstup do LONG je rovnaký ako pri Full Gap Up.
 2. Partial Gap Up SHORT – rovnaký postup ako pri Full.
 3. Partial Gap Down LONG – nákupný order dávame dva tiky nad HIGH z prvej hodiny obchodovania.
 4. Partial Gap Down SHORT – rovnako ako pri Full.

 

Predchádzajúce, naozaj jednoduché, uvažovanie sa dá samozrejme doplniť o ďalšie faktory, ktoré nám môžu pomôcť pri vstupe do tej ktorej pozície, ale to nie je predmetom tohto príspevku. Jeho cieľom je poukázať na fakt, že aj cenové medzery sa dajú využiť pri obchodovaní, aj keď nie sme úplne schopný stanoviť vrcholy, či dná cenového rozpätia akcie. Môžeme dosahovať zaujímavý profit štrukturálnym spôsobom a minimalizovať straty pomocou stopiek. Na záver by som rád povedal, že tak ako v živote, tak aj pri hľadaní cestičiek ako obchodovať sa fantázii medze nekladú.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu