Blogy

Švajčiari sa zbláznili a bude to horšie

TRADER 1929 VG, 27.01.2014 10:51

Švajčiari sa zbláznili a bude to horšie

Konšpiračné teórie, ktoré po celom svete obviňujú centrálne banky z operácii v prospech svojich ,,utajených,, majiteľov ktorí majú na nich bohatnúť stretávame bežne. Americká centrálna banka FED je ,,odborníkmi,, podozrievaná, že generuje zisk pre svojich utajených majiteľov. V skutočnosti banka takmer všetok generovaný zisk odvádza ministerstvu financií USA.

V posledných rokoch vďaka nárastu bilancie americkej centrálnej banky a jej investíciám dosahuje každoročný zisk z operácií FEDu niekoľko desiatok miliárd dolárov, ktoré slúžia paradoxne na znižovanie schodku a tým aj tlakom na zvyšovanie výnosu amerických vládnych dlhopisov. Ben Bernanke znížil cez QE operácie tiež zisk z držby dlhopisov vlastnených zahraničnými centrálnymi bankami a offshorovými účtami z Karibiku.

To že, keď dvaja robia to isté nemusí znamenať to isté sa veľa z nás aj v bežnom živote presvedčilo niekoľko krát. A tak sa švajčiarskej centrálnej banke ktorá je paradoxne súkromnou bankou, ktorej akcie si môže kúpiť ktorýkoľvek investor, podaril paradoxne opak. Pritom zisk z operácií tejto spoločnosti nie je ziskom švajčiarskej federálnej vlády, ale jej akcionárov. O aktivitách manažmentu vypovedá vývoj ceny akcií tejto banky za posledných 15 rokov na švajčiarskej burze.


Zdroj: http://www.six-swiss-exchange.com

V skutočnosti je manažment banky bábka rozhodnutí verejnosti. Švajčiarsko totiž referendom neriadi iba bežné veci ale aj túto banku. V reakcii na krízový vývoj keď väčšina investorov sťahovala po roku 2008 svoje investície zo sveta jedným z bezpečný prístav sa stal aj švajčiarsky frank. Posilnenie o viac ako 30% prinútilo ŠNB k intervencii. Aby boli švajčiarski exportéri aspoň trocha chránení zvolená bola hranica kurzu 1.2 CHFEUR. To dosiahla banka najmä intervenciami v neprospech franku a predajom franku nahromadila celkovú bilanciu k novembru 2013 495 miliárd frankov. Z toho 37,8 miliárd bola trhová hodnota zlata teda okolo 7.6 percenta. Ešte v novembri roku 2012 predstavovala hodnota zlata na účtoch banky 53.8 miliardy. Za rok 2013 tak banka na zlate utrpela stratu viac ako 15 miliárd švajčiarskych frankov, ktoré kompenzovala čiastočne ziskami z iných operácií.

Ak si niekto myslí, že si z toho bankári zobrali ponaučenie sa mýli. Na rok 2014 sa totiž 8 miliónov rodákov z pod Matterhornu chystá prostredníctvom referenda prikázať súkromnej banke nákup zlata tak aby až 20 percent aktív predstavovala investícia v zlate. A tak sa prípadné nákupy  alebo predaje zlata v budúcnosti zviažu aj s veľkosťou bilancie švajčiarskej centrálnej banky. V prípade úspechu referenda si nájde zlato kupcov v objeme viac ako 50 miliárd švajčiarskych frankov, pričom objem v prípade ďalších intervencií môže dokonca výrazne rásť. Naopak prípadne odklon investorov od švajčiarskeho franku a následne predaje aktív zo strany ŠNB by automaticky spôsobili výpredaje aj na zlate, teda aj zvýšili volatilitu ceny zlata, ktorá neskôr voličov bude určite mrzieť.

K aktuálnej situácii na akciových trhov by som rád dodal, že podľa predpokladov bude rok 2014 oveľa volatilnejší v porovnaní s rokom 2013 a príchod novej šéfky FEDu trhy patrične oslávia. Oslavy však bývajú na burze cynické a svoje menovanie a týždne okolo neho si dobre vďaka volatilite na jeseň roka 1987 ale aj v úvode 2006 pamätá Alan Greenspan ale aj Ben Bernake.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu

Profil blogera

Vladimir Gesperik

Blogy: 59
Člen od: Jun 2012
Nálada: Zlato Bearish

15 rokov sa venujem trhom ... na trhoch som zazil ... smrt najvacsieho akcioveho byka v roku 2000 ... medvedi trh 2000 az 2003 .. 11.september 2001 DVOJICKY NYC ... marec 2003 VOJNA IRAK ... vtacia chripka ... HOUSE MANIA ... september 2008 bankrot LEHMAN BROTHERS ... bear market 2007 az 2009 ... bankrot GM ... 2012 bankrot GRECKA ... 2013 FISCAL CLIFF USA ... DEBT CEILLING ... recesia v Europe ... zaciatok BEAR MARKETu na dlhopisoch 2013 ... bear market na zlate 2013 ... 2013 Government shutdown ... 2014 oil bear market ... debt ceiling February 2014 ... FACEBOOK MANIA 2014 ... NETFLIX CRASH ... TESLAMANIA 2014 ... ECB QE 2014 ... Bitcoin mania 2014 a CRASH ... FED zvyšovanie sadzieb 2015 ... 2016 žena prezidentka v USA ... EURUSD PARITA ... Ropa 30 ..

Posledné príspevky na blogu

  1. MICHAEL KORS: Luxus za rozumnú cenu.
  2. Eurodolár prešľapuje na mieste, akcie strácajú
  3. Zdvihnutie sadzieb v septembri?
  4. Dobehne India Čínu?
  5. Čo sa to deje na komoditnom trhu s ropou ?
  6. Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?
  7. Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?
  8. Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny?
  9. Šialený plán s Gréckom
  10. Je americké hospodárstvo pripravené ?