Blogy

Durácia, Konvexita a problémy

Peter Bukov, 17.01.2014 10:24

Durácia, Konvexita a problémy

V dnešnom článku sa pozrieme na hroziace problémy na dlhopisom trhu. Každý Fixed Income Trader musí poznať pojmy ako Durácia, Konvexita, G Spread, Z Spread, I Spread, ASW a mnohé ďalšie. Bližšie sa zameriame na prvé dva výrazy, teda duráciu a konvexitu.

Durácia na yieldových dlhopisoch predstavuje citlivosť ceny dlhopisu na zmeny úrokových sadzieb. Matematicky sa jedná o prvú deriváciu ceny dlhopisu vzhľadom na úrokové sadzby. Na dlhopisoch platí, že ak sa úrokové sadzby na trhu zvyšujú, klesá cena dlhopisu na sekundárnom trhu. Dlhopis je emitovaný za par, čo je jeho menová hodnota. Ak sa na trhu zvýšia úrokové sadzby, resp. dlhopisy sa predávajú, rastú výnosy dlhopisov. Výnos dlhopisu je matematická funkcia kupónu, maturity a ceny dlhopisu. Situácia je celkom logická. Ak vlastníte dlhopis, ktorý ste kúpili za 1000€ a ponúka kupón 2% na 10 rokov a na trhu sa zvýšia sadzby, musíte ho predať nižšie. Prečo by Vám mal niekto zaplatiť 1000€ za 2% ročne, keď na trhu už môže dostať bond za 1000€, ktorý ponúka napr. 3% ročne. Predajca dlhopisu s 2% tak musí znížiť cenu, povedzme na 950€, aby potenciálnemu kupcovi dorovnal ušlý zisk z kupónu. Situácia platí aj opačne, ak úrokové sadzby klesnú na 1%, predajca bude požadovať kompenzáciu od kupujúceho. Durácia dlhopisov tak určuje, ako sa bude meniť cena dlhopisu, keď budú úrokové sadzby klesať, alebo rásť.

Konvexita je matematicky druhá derivácia ceny dlhopisu vzhľadom na úrokové sadzby, alias ako sa mení Durácia pri pohybe úrokových sadzieb. V derivátovom svete Konvexita predstavuje Gammu. Práve konvexita a durácia sú kritické pri obchodovaní dlhopisov, hlavne pre dlhopisové fondy. Od začiatku leta 2013 sme videli prudký rast úrokových sadzieb, keď benchmarkové 10 ročné americké dlhopisy vzrástli na výnose z 1.6% až na 3%. To malo pre dlhopisové fondy katastrofálne následky. Aj najväčší dlhopisový fond na svete, PIMCO, vykázal veľké straty. Situácia sa zatiaľ vôbec neupokojila a dlhopisy pokojne môžu pokračovať v prepade a výnosy budú rásť.

Posledná štúdia od renomovaných firiem poukazuje na to, že v prípade 100 bps (1%) šokového rastu úrokových sadzieb budú veľké investičné domy a banky dosahovať až 200 mld. USD mark-to-market stratu. Nehovoriac o derivátoch, ktoré sú naviazané na Fixed Income. Tie budú niekoľko násobne väčšie, pretože FI deriváty patria medzi najobchodovanejšie na svete. Kolaps by tak bol oveľa väčší ako v roku 2008. Nechajme sa tak prekvapiť, čo budú robiť úrokové sadzby. V každom prípade je ich rast pre finančný svet veľmi negatívny.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu