Blogy

Šovinisti v akcii ohrozujú Európu

TRADER 1929 VG, 14.01.2014 10:29

Šovinisti v akcii ohrozujú Európu

Wikipédia definuje šovinizmus ako vyhrotený nacionalizmus, viera v nadradenosť vlastného národa alebo národnosti, hlásanie nacionálnej výlučnosti a roznecovanie nenávisti k iným národom. To, čo dnes predvádzajú niektorí európski politici, ktorí nie sú schopní riešiť rastúcu nezamestnanosť a stagnáciu rastu HDP v EU zástupnými témami je až dych vyrážajúce. Napríklad nemeckí politici dnes žiadajú zavedenie mýta pre motoristov používajúcich nemecké diaľnice. Na tom by nebolo nič zlé, keďže dnes je ich bezplatnosť jedinečná v EU. Uvažovať ale nad tým, že by tak mali robiť iba zahraniční motoristi naznačuje, že im uniká základné pravidlo, na ktorom EU stavia a to rovnosť medzi členskými národmi a to nie len čo sa týka pohybu kapitálu, služieb a pracovnej sily.

Tí slovenskí lyžiari, ktorí počas zimných mesiacov navštevujú tirolské rakúske strediská Ischgl, St. Anton, či Fiss-Ladis, mali určite nejeden raz tú česť zažiť aj niekoľko desiatok minút trvajúce kolóny na diaľnici zo Salzburgu či Mníchova do Innsbrucku, prípadne spať. Nemeckí politici paradoxne zo štandardnej CDU by sa mali skôr zamerať na investície do zlepšovania cestnej infraštruktúry a rozširovať diaľnice na 3 či 4 pruhy v Nemecku a nie jasať nad tým, že budúci rok bude mať Nemecko rozpočet s prebytkom. Už aj šejkovia zo Saudskej Arábii, Dubaja a Kataru pochopili, že obchodné prebytky, ktoré im ropa dnes spôsobuje, je najlepšie vracať do obehu objednávkami dodávok tovarov a služieb od odberateľov ropy a zemného plynu, no tiež rozvojom domácej infraštruktúry.

Staronová kancelárka by mala spacifikovať svojich kolegov, a radšej by mala v Nemecku v roku 2014 naštartovať väčšie investície do infraštruktúry a dať tak možnosť aj stavebným firmám z juhu, ktorý dnes v dôsledku pokračujúcej recesie naordinovanej z Berlína trpí 20 percentnou nezamestnanosťou. Pravdepodobne ,,iba,, futbal ktorý dnes predvádza FC Barcelona či Real Madrid, sponzorovaný Katarom či Dubajom udržiavajú obyvateľov juhu v hypnóze a bránia tak väčším nepokojom.

Podobne prešľap britského premiéra Camerona, ohľadne najmä poľských imigrantov, ktorých po vstupe do EU až 2 milióny našlo útočište v západnej Európe, možno zaradiť skôr menej proeurópskym a ,,jemne,, šovinistickým. Cameron by sa skôr mal starať o takmer 6 miliónov škótov, ktorí sa 18.septembra chystajú k referendu o nezávislosti Škótska,  zamyslieť sa čo by mohol urobiť pre nich. Aktuálne Cameronové snahy o opätovné referendum ohľadne zotrvanie Veľkej Británie v EU naznačujú, že keď politikom dochádzajú argumenty začína populizmus a búrať a byť v opozícií k niečom je najjednoduchším často krátkodobo populárnym postojom.

Ak v politike ako na akciových trhoch platí, že úvod roka naznačuje trend na celý rok, tak šovinizmu si v EU užijeme v roku 2014 požehnane, a na akciových trhov to vyzerá na opäť zaujímavý rok.

Všetko dobré do roku 2014.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu

Profil blogera

Vladimir Gesperik

Blogy: 59
Člen od: Jun 2012
Nálada: Zlato Bearish

15 rokov sa venujem trhom ... na trhoch som zazil ... smrt najvacsieho akcioveho byka v roku 2000 ... medvedi trh 2000 az 2003 .. 11.september 2001 DVOJICKY NYC ... marec 2003 VOJNA IRAK ... vtacia chripka ... HOUSE MANIA ... september 2008 bankrot LEHMAN BROTHERS ... bear market 2007 az 2009 ... bankrot GM ... 2012 bankrot GRECKA ... 2013 FISCAL CLIFF USA ... DEBT CEILLING ... recesia v Europe ... zaciatok BEAR MARKETu na dlhopisoch 2013 ... bear market na zlate 2013 ... 2013 Government shutdown ... 2014 oil bear market ... debt ceiling February 2014 ... FACEBOOK MANIA 2014 ... NETFLIX CRASH ... TESLAMANIA 2014 ... ECB QE 2014 ... Bitcoin mania 2014 a CRASH ... FED zvyšovanie sadzieb 2015 ... 2016 žena prezidentka v USA ... EURUSD PARITA ... Ropa 30 ..

Posledné príspevky na blogu

  1. MICHAEL KORS: Luxus za rozumnú cenu.
  2. Eurodolár prešľapuje na mieste, akcie strácajú
  3. Zdvihnutie sadzieb v septembri?
  4. Dobehne India Čínu?
  5. Čo sa to deje na komoditnom trhu s ropou ?
  6. Happy OXI Day, alebo čo po neprijatí podmienok?
  7. Aký dopad by mal prípadný bankrot Grécka na Slovensko?
  8. Čo môže znamenať grécky vabank pre ostatné krajiny?
  9. Šialený plán s Gréckom
  10. Je americké hospodárstvo pripravené ?