Blogy

Ako to teda je s tým TAPERINGOM?

Miroslav Blahušiak, 09.12.2013 19:26

Ako to teda je s tým TAPERINGOM?

Piatkové, v skutku obdivuhodné, zverejnenie US dát opäť prekonalo príliš bojazlivé trhové odhady. Októbrové známky oživenia amerického trhu práce bolo v novembri len a len potvrdené, veď americká ekonomika vytvorila za uplynulý mesiac až 200k nových pracovných miest a nezamestnanosť klesla na 7 percent, pričom konsenzus bol len plus 180k a 7.2 percenta.

Napriek dobrým číslam bola trhová reakcia úplne opačná a „taper ON“ zostal dlžný svojej povesti z posledného obdobia. Prečo euro posilňovalo a prečo naopak akcie počas piatka zamierili na sever? Bude v nadchádzajúcom období opäť platiť, že dobrá správa bude naozaj dobrou správou aj pre trhy? To sú otázky, ktoré si isto kladú mnohí z Vás.

Treba si však uvedomiť jednu vec. Trh si neustále vie nájsť a odôvodniť pohyb na jednu, či druhú stranu a podobne tomu bolo aj počas piatka. Na pozadí strachu z dobrých dát a možného decembrového okresania QE, bol trh celý týždeň v korekcii a po zverejnení dát sa mal prepadnúť ešte viac, no rozhodol sa ísť opačným smerom ako všetci očakávali. Zdôvodnenie môže byť rôzne.

Na jednej strane si myslím, že Fed nie je stále v absolútne žiadnom zhone, čo sa týka rýchleho spustenia Taperingu, aj keď táto hrozba stále zostáva na obzore nadchádzajúceho FOMC. 17-18 decembra budú všetky oči mieriť na Bernankeho, no myslím si, že ten akcie podrží a k taperingu ešte nepristúpi. O zmenšení nákupu dlhopisov sa začne intenzívnejšie hovoriť až po Novom roku, kde sa k tomu pridá opäť aj politická hra a otvorenie otázky „government shutdown“.  Medziročná inflácia sa v USA dostala späť k 1 %, čo je od 2 % cieľu ešte poriadne ďaleko a je dôvodom na ponechanie QE v súčasnej podobe ešte nejaký ten čas. Ďalším dôvodom môže byť, že v trhu bol všetok strach už započítaný v predchádzajúcich dňoch a dobré čísla sa rovnali "risk on".

Source: Bloomberg

Na druhej strane pri pohľade na predpoveď rastu EPS, akcií indexu S&P 500 v nadchádzajúcom období môžeme vidieť určité zaujímavosti.  Rast 8.1 % v 4Q je síce vo všeobecnosti pozitívny, ale zaujímavá je jeho štruktúra. Tá by mala pozostávať nie z reálneho rastu tržieb, ale skôr z akciových „buybacks“ a “iných“. Ak budeme vidieť prekvapenie v podobe rýchlejšieho rastu tržieb, cena akcií by mohla stúpať ešte viac. Do popredia sa tak dostane otázka, ako môže zareagovať Fed?

Určite niet pochýb, že tapering bude na stole už na decembrovom zasadnutí, ale hovoriť o reálnom okresaní je stále predčasné, čo nám dokazuje aj piatková reakcia trhov. Otázka taperingu je tak len otázkou „kedy“ a „ako“ a nie „či“. Ako vieme, Pán Bernanke spolu s ďalšími regionálnymi guvernérmi budú klásť dôraz na to, aby pripravovaný „tapering“ neznamenal automaticky aj „tightening“. Či sa im podarí presvedčiť trh o tejto myšlienke je však otázne. Už teraz je známe, že aj keď Fed obmedzí nákupy, sadzby budú takmer nulové ešte dlho po tom, pretože bude cieliť nezamestnanosť až k 5.5 %. A to všetko v kooperácii s rýchlejším rastom ekonomiky, bez väčších dodatočných inflačných rizík.

Ako vidíme, minulotýždňová mierna korekcia SPX neznamená únik z rastového trendu a v raste budeme pokračovať  zrejme aj v úvode roku 2014. Piatková situácia však značne skomplikovala chápanie a vysvetľovanie si dobrých makroekonomických správ a vniesla do predikcie vývoja cien akcií istý chaos a možnosť, že sila americkej ekonomiky by si s taperingom mohla poradiť lepšie než sa očakáva. Predpovedané stúpajúce firemné tržby (viď graf vyššie)v reakcii na zlepšujúcu sa ekonomiku sú jednoznačne býčie faktory. Investori si však musia uvedomiť, že žijeme v globálnom svete a je potrebné zvažovať účinky krokov Fedu v celosvetovom meradle.

Source: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu