Blogy

Krajiny BRIC

Ivory, 11.11.2013 12:22

Krajiny BRIC

Ako prvá použila pojem „BRIC“ investičná banka Goldman Sachs v roku 2001. Zaradila sem štyri krajiny, ktoré začali hať významnú úlohu vo svetovej ekonomike. Bolo to Brazília, Rusko, India a Čína. Južná Afrika sa k týmto krajinám pridala až v roku 2010 a formálne bola uvedená až 18.2.2011.

Prečo sú pre svet významné?

Podľa banky GS by sa mali vzhľadom na tempo rastu ich ekonomík  stať  v roku 2050 dominantnými ekonomikami sveta. Mali by poraziť aj aktuálne ekonomické veľmoci USA, Čínu a eurozónu. Brazília a India sa stanú dominantnými vo výrobe, Rusko a Brazília budú dominovať v produkcii väčšiny komodít
(priemyselné a drahé kovy, poľnohospodárske a energetické komodity). Je možné, že vytvoria spolu silný ekonomický blok.

Vďaka nízkym vstupným nákladom sú považované mnohými spoločnosťami za atraktívne pri možnosti expandovať. Rovnako sú vnímané v očiach investorov a finančných inštitúcii, ktorí vidia nesmierne bohatstvo a potenciál v nich ukrytý.

Čo ich spája?

• obrovské nerastné bohatstvo
• obrovský, takmer nekonečný trh
• veľká populácia, t.j. veľká spotreba a veľký dopyt
• všetky sú členmi G20 (20 najrozvinutejších ekonomík sveta)
• relatívna odolnosť voči svetovým ekonomickým šokom
• významné príspevky a dary pre zahraničné krajiny
• v roku 2010 nasledovne: Čína- 3.9 mld. USD
Rusko- 1.2 mld. USD
India- 1 mld. USD
Brazília- 830 mln. USD
Brazília

Krajina má aktuálne približne 200 mil. obyvateľov a jej HDP bolo v roku 2012 na úrovni 2 253 mld. USD, čo je 7. miesto vo svete. Oficiálnou menou je brazílsky real, aktuálne 2.31 USDBRL. Jej kľúčovými odvetviami sú ťažba surovín, výroba železa a ocele, plantažníctvo a chov hovädzieho dobytka.
Ako významné investičné príležitosti môžeme zaradiť ropné ložiská, nutnosť znižovania energetickej závislosti a chov dobytka. Od roku 1980 poklesla energetická závislosť zo 70 na 20 %. Do dobytka smeruje aktuálne 500 mil. USD od katarských investorov.

Rusko

Rusko má aktuálne 143 mil. obyvateľov a jeho HDP tvorilo minulý rok 2 029 mld. USD, čo je 8. miesto na svete. Domácou menou je ruský rubeľ, momentálne 32.39 USDRUB. Medzi kľúčové ruské odvetvia patria tradične ťažba ropy a zemného plynu, ťažba dreva, spracovanie pitnej vody, rastlinná výroba a dôležitý je tiež rybolov.

Ako zaujímavé príležitosti pre investorov vidíme pokračovanie v dobudovaní ropovodu ESPO do Číny a iných východných krajín, neobjavené zásoby nerastných surovín a pravdepodobne nekončiace zásoby "bridlicového plynu".

India

India, ako druhý najľudnajteší štát, má 1.237 mld. obyvateľov, jej HDP je aktuálne na úrovni 1 841 mld. USD, čo je 10. miesto na svete. Indickou menou je indická rupia, aktuálne 62,42 USDINR. V Indii sa darí najmä turizmu, poľnohospodárstvu a textilnému priemyslu. Do mozaiky ekonomiky spadá výraznejším spôsobom aj Mumbaj ako finančné centrum.

Investovať sa oplatí aj naďalej do sektora služieb, kam prúdi 21 % všetkých zahraničných investícii, a do infraštruktúry. Indická vláda plánuje postaviť niekoľko kilometrov diaľnic, a to tempom približne 7 km za deň.

Čína

Čína je najľudnatejší štát svet s 1.351 mld. obyvateľov a je to druhý najsilnejší štát, čo sa výkonu ekonomiky týka. HDP tvorí až 8 221 mld. USD. Je to však stále o 50 % menej, ako tvoria Spojené štáty. Domácou menou je je čínsky juan, ktorý je ešte stále naviazaný na americký dolár. Aktuálne sa tamojšia centrálna banka snaží držať kurz okolo 6.09 USDCNY. Kľúčový je pre Čínu vývoz a s tým spojený textilný priemysel, ale i turizmus, poľnohospodárstvo a Šanghaj ako finančné centrum.

Medzi zaujímavé investičné príležitosti dneška sa zaraďujú online nákupy, veď v Číne je viac ako pol miliardy užívateľov internetu, možné nové náleziská zlata a striebra a taktiež realitný sektor.

Konkurencia - MIST

Na nasledujúcom obrázku je vidno zoskupenie ďalších 4 silnejúcich ekonomík, ktoré by mohli byť mladšou sestrou krajín BRIC(S).

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu