Blogy

Porastú ešte solárne spoločnosti?

Ivory, 09.10.2013 14:13

Porastú ešte solárne spoločnosti?

Akciové trhy v posledných 9 dňoch zaznamenali silné výpredaje a prakticky celoseptembrové zisky boli vymazané. Samozrejme, vždy sa nájdu lastovičky, ako napríklad akcie spoločnosti Starbucks, alebo Nike, ktoré dosiahli historické rekordy, no málokedy rastie celé jedno odvetvie.

Solárne panely a solárna energie nie je postihnutá negatívnymi vplyvmi z Bieleho domu a aj preto zaznamenalo viacero solárnych spoločností prudký rast akcií. Pozrime sa napríklad na akcie spoločnosti LDK Solar, ktorá vykázala za uplynulý kvartál stratu, no akcie napriek tomu nespadli, udržali sa v tenkom cenovom pásme a dokonca vzrástli na úroveň predošlých májových maxím. Podobne je na tom aj spoločnosť ReneSola, ktorá taktiež zaznamenala nárast hodnoty svojich akcií po septembrovom výbere ziskov dokonca na ročné maximá.

Source: Bloomberg

Source: Bloomberg

Pozitívny vývoj v solárnom segmente dokumentuje aj ETF koncentrujúce sa na akcie týchto spoločností s označením TAN.US. Úroveň 35.50 USD je v dlho nepoznanom teritóriu a aj objem obchodov výrazne prevyšuje dlhodobé priemery.

Source: Bloomberg

Podobným dôkazom pozitívneho vývoja je aj solárny index monitorujúci vývoj globálnej solárnej energie a spoločností na ňu naviazaných. Nenachádzajú sa v ňom iba priamy producenti solárnych panelov, ale aj subdodávateľské korporácie. Od začiatku roka vzrástol tento index už o 68.35 %, v porovnaní s októbrom minulého roka je tu vidieť nárast až o 71.08 %.

Zdá sa, že solárna energia zažíva renesanciu, no nie je tomu úplne tak. Problémom pre tento segment je pokračujúci pokles cien týchto výrobkov a Európska komisia dokonca objavila niekoľko pokusov o dumping (predajná cena nepokrýva ani výrobné náklady). Preto bola zavedená prísnejšia regulácia v tomto odvetví stanovujúca minimálne ceny niektorých výrobkov, no tie taktiež nedokážu kompenzovať celkový negatívny vplyv nízkych predajných marží a spoločnosti bojujú so stratami.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu