Blogy

Energetická revolúcia v Mexiku

Ivory, 12.08.2013 12:47

Energetická revolúcia v Mexiku

V roku 1938 prebehla v Mexiku ekonomická revolúcia, keď vtedajšia vláda vytlačila z krajiny všetky zahraničné firmy, ktorých predmet činnosti spočíval v energetickom priemysle. Celý energetický sektor bol zoštátnený a vláda tak mala v rukách totálny monopol.

Presne po 75 rokoch sa však chystá ďalšia revolúcia. Mexiko by malo svoj energetický monopol v rope, zemnom plyne a elektrine zrušiť a malo by pritiahnuť do krajiny práve odstrčený zahraničný kapitál. Práve v tomto týždni by sa mal k zamýšľanému vyjadriť aj mexický prezident Enrique Peňa Nieto a mal by predstaviť niekoľko návrhov.

Zatiaľ totiž nie je zrejmé, do akej miery by sa mal energetický sektor Mexika otvoriť pre zahraničný kapitál. Avšak už teraz je zrejmé, že akýkoľvek podiel energetiky pre zahraničné spoločnosti zvýši v Mexiku rast ekonomiky. Dôvod je jednoduchý, konkurencia dokáže stlačiť ceny energií nadol, zamestná  nových ľudí a tí budú mať následkom nižších cien možnosť minúť „ušetrené“ prostriedky v iných oblastiach ekonomiky a potiahnuť HDP krajiny cez vyššiu osobnú spotrebu.

Ďalším dobrým dôvodom, prečo dotiahnuť do krajiny naspäť energetické spoločnosti, je skutočnosť, že Mexický záliv ponúka dodatočné obrovské možnosti ťažby zemného plynu z bridlíc. Zahraničné spoločnosti technológiou na ťažbu bridlicového plyn disponujú už teraz a mexická vláda si vývoj vlastných technológii nemôže dovoliť zafinancovať. Okrem toho si uvedomuje potrebu ťažby z bridlíc, keďže dopyt po tomto type plynu významne rastie a cena bežného zemného plynu klesá, kým náklady zostávajú prakticky rovnaké. Klesá tak aj príjem peňazí do štátneho rozpočtu.

Nasledujúci graf ukazuje vývoj ceny zemného plynu v posledných piatich rokoch. Je na ňom vidno, že hoci v úvode roka cena plynu vzrástla, z dlhodobého hľadiska je stále nižšia a nižšia a smeruje k 3 USD za MMBtu (približne 28.26 kubického metra).

Source: Bloomberg

Prezident Nieto je v úrade od decembra minulého roka, no jeho iniciatíva prináša Mexiku zatiaľ želané výsledky. Reforma v energetickom sektore sa síce stretáva s masívnym odporom opozície, kvôli čomu boli spomínané návrhy v minulom týždni odložené, no práve táto reforma je jednou z prezidentových kľúčových v snahe ekonomickej obnovy krajiny.

O potrebe spraviť niečo s ekonomickou situáciu krajiny svedčí aj zníženie sadzieb mexickou centrálnou bankou v apríli zo 4.5 % na aktuálne 4 % po takmer 4 rokoch.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu