Blogy

Nemecký DAX oslávil 25. narodeniny

Ivory, 12.07.2013 10:12

Nemecký DAX oslávil 25. narodeniny

Prvého júla to bolo presne 25 rokov od okamihu, kedy vznikol nemecký akciový index. A oslava narodenín to je vskutku znamenitá, keďže za posledných 11 dní sa mu podarilo vzrásť o 2.50 %, resp. 270 bodov a dostal sa tak opäť nad psychologických 8000 bodov, konkrétne na métu 8207. Je teda o 7000 bodov vyššie, než bola jeho úvodná úroveň 1163 bodov.

Pozrime sa však teraz na niekoľko zaujímavostí, ktoré ho doteraz sprevádzali.

Na začiatku bolo označenie DAX známe iba skutočným finančným expertom, keďže názov Dax bol spojený s francúzskym mestečkom na pobreží Atlantiku. Názov DAX si však nechal patentovať aj chemický gigant BASF, ktorý ho používal pre nové chemické látky. Aktuálne je značka DAX vo výlučnom vlastníctve Deutsche Börse.

Zakladateľom indexu sa stal novinár Frank Mella, ktorý pracoval vo vtedajších Burzových novinách. Na začiatku však mal index niesť skratku DAI, avšak nakoľko túto skratku používala už nemecká automobilka Daimler, písmenko „I“ sa zmenilo na viac burzové „X“. Do DAX-u bolo začlenených 30 najväčších spoločností, keďže cieľom bolo „okopírovanie“ amerického indexu Dow Jones Industrial Average, v ktorom je taktiež 30 firiem.

Pravidlo zostáva, že žiadna spoločnosť nesmie indexu dominovať, a preto je maximálna váha jednej spoločnosti obmedzená na maximálne 10 %. Pri výpočte hodnoty indexu sa berú do úvahy aj vyplácané dividendy, pričom okrem DAX-u sa takýto výpočet deje už iba pri brazílskom indexe Bovespa.

Už v roku 1990 museli byť z neho vyradené dve spoločnosti, jednalo sa o výrobcu celulózky a papiera Nobel a výrobcu počítačov Nixdorf. Najkratšie trvanie v indexe však mal hannoverská poisťovacia firma Hannover Rűck, ktorá sa ohriala v elitnej spoločnosti iba 6 mesiacov. V roku 1994 spôsobila tzv. Tequila kríza prvý výrazný prepad hodnoty indexu. Doposiaľ najväčší prepad však DAX zaznamenal ešte 16. októbra 1989, kedy poklesol o 12.8 %. Dôvodom bol neúspešný pokus o kúpu leteckej spoločnosti United.

Najstaršou spoločnosťou, ktorá je v DAX-e zastúpená, je farmaceutická spoločnosť Merck, ktorá bola založená ešte v roku 1668. Spoločnosti, ktoré sú v indexe zahrnuté nemusia mať svoje sídlo bezpodmienečne v Nemecku, pokým sa jedná o firmy so sídlom v rámci EÚ a dominantným obchodovaním svojich akcií na nemeckej burze. Aktuálne je v DAX-e zastúpených iba 16 z pôvodných 30 zakladajúcich členov.

Akcie týchto spoločností majú vo svojich rukách prevažne zahraniční investori, ktorí podľa štúdie od Ernst&Young vlastnia viac ako polovicu podielov. O hodnote svojich investícii sú všetci investori informovaní každú sekundu počas hlavného obchodovania, keďže hodnota DAX-u sa prepočítava práve takouto kadenciou.

Poslednou zaujímavosťou je fakt, že akcie spoločnosti Deutsche Telekom držia ešte z 20 % privátni investori.

Všetko najlepšie!

Source: Bloomberg

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu