Analýzy - Komodity

Budeme mať život sladší, alebo práve naopak?

Ing. Miroslav Blahušiak, forexpro.sk, 04.04.2014 16:25

Budeme mať život sladší, alebo práve naopak?

Na úvod si povieme niečo o tejto soft komodite. Najväčším producentom a vývozcom cukru na svete je Brazília. Tá zastrešuje okolo 23 % celosvetovej produkcie a asi polovicu celkového svetového vývozu. Významné množstvo cukru produkuje taktiež Čína, India, Thajsko a USA. Cukor sa najčastejšie obchoduje pomocou futures kontraktov, ktoré sú prístupné na obchodovanie napríklad aj na New York Mercantile Exchange. Tam sa obchoduje tzv. „sugar No. 11“ a veľkosť každého kontraktu je 112 000 libier. Cena kontraktu je primárne odvodená od svojho základného zdroja, a to cukrovej trstiny. Inými zdrojmi sú napríklad cukrová repa, datľovník, cirok, alebo cukrový javor. Tento druh cukru je vo svete veľmi populárny a používa sa v potravinárskom priemysle, na výrobu rumu, ba dokonca aj ako palivová prísada.

Pozrime sa však na tohtoročné dianie na tejto komodite. Cena cukru v úvode roka nasledovala silný klesajúci trend z posledných 3 mesiacov 2013, no koncom januára narazila na extrémne silný support 15 centov za libru. Odvtedy vymazal cukor asi 80 % svojich strát z posledného obdobia. Nahor bol ťahaný predovšetkým veľmi nepriaznivým počasím v krajine najväčšieho producenta, Brazílii, a tým predpoveďami veľmi slabej úrody.

Graf č. 1 - Korelácia kávy a cukru

Source: Bloomberg

Zaujímavo vyznieva aj pohľad na koreláciu ceny májového kontraktu kávy a cukru. Vidíme, že cukor sa odrazil od 15 centov, aj vďaka prudkému rastu ceny kávy a odvtedy ich korelácia funguje stále so znamienkom „+“. Preto aj budúci vývoj na kávových kontraktov môže výrazne ovplyvniť cenu cukru na svetových komoditných trhoch.

Graf č. 2 – Denný graf cukru

Source: Bloomberg

Na ročnom grafe vidíme, že obdivuhodný rast bol zastavený na silnej rezistentnej linke a hodnote 18.50 centov za libru. Na dennom grafe sa nám momentálne formuje trojuholníková technická formácia. Milovníci obchodovania s touto soft komoditou môžu špekulovať s dvoma variantami krátkodobého vývoja, pričom sa môžu oprieť čisto o techniku. Každopádne určiť tú správnu je rébusom pre každého z nich.

Prvý bude znamenať potvrdenie formácie trojuholníka, čo by znamenalo v najbližších dňoch rast k rezistentnej linke na hodnotu cca 18 centov. Pri súčasnej spotovej cene kontraktu by tento LONG znamenal zisk asi 4 %. Aj RSI potvrdzuje dôveryhodnosť prvého variantu. Konzervatívnejší býci sa určite uspokoja aj s TP na rezistencii 17.65 centov.

Druhý variant bude bearish. SBK4ke sa nepodarí potvrdiť odraz od krátkodobej supportnej linky,  a pozrieme sa k silnému supportu 16.65 centov. Tu sa medvede môžu oprieť o negatívny MACD indikátor smerujúci do záporných hodnôt.

Graf č. 3 – Cukor a MACD

Source: Bloomberg

S pohľadu dlhodobejšieho vývoja bude dôležitý test rezistencie (vrchnej strany trojuholníka). Je prerazenie otvára cestu k maximám nad 19 centov za libru sladkej komodity. Neúspešné zdolávanie môže naopak podkopať odhodlanie býkov a poslať cukor k 16 centom, alebo až novým ročným minimám. Nadnesene povedané, až čas nám ukáže, či si budeme môcť dovoliť osladiť život viac, alebo si dať do kávy o jednu lyžičku cukru menej.

Prečítané: 23618 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


  • Hulda Sorenson | 21.03.2017 @ 13:02

    Also visit my webpage; <a href="http://bit.ly/1VxVlEc">bit.ly</a>

  • Noble Main | 20.04.2017 @ 14:03

    ciemniejsza strona greya ebook (<a href='http://ciemniejszastronagreya.x101.pl'>http://ciemniejszastronagreya.x101.pl</a>)

Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu